Neswater

Damacana Sularındaki Gizli Tehlike

Damacanalar Bakteri Yuvası Mı?

Erciyes Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof Dr İbrahim Peker  yaptığı açıklamada damacana sularının bir çok hastalıklara neden olan bakterileri barındırıyor. 

Damacana pompalarından kaynaklanan bakteri kirliliği ; Damacanadaki suyu dışardan aldığı hava yardımıyla basan pompalar nemli ve havaya açık bir ortam oluşturdukları için bakteriyolojik kirliliğe açıktır ve  hepatit virüsleri , ishal , tifo , verem , dizanteri gibi enfeksiyon hastalıklarına sebep olan olmaktadır.

 Damacana Ham Maddesinden kaynaklanan kimyasal kirlilik ; damacana ham maddesi olarak kullanılan kimyasallardan "fosgen " adında oldukça zehirli ve savaşlarda kullanılan kimyasal bir gazın ortaya çıktığını Prof.Dr. İbrahim Peker tarafından söylenmiştir.

Üretim ve Depolama Sırasında Oluşan Kirlilik 

Piyasada satılan suların doldurma esnasında yada depolanma sırasında ne kadar süre geçtiği belli değildir. Damacana yapısında bulunan BPA (bisfenol A) maddesi sıcak ile etkileşime geçerek içme suyumuza karışmaktadır .Bebeklerde ve çocuklarda davranış bozukluğuna,beyin gelişimi bozukluğuna ,kalp , diyabet ,erkeklerde prostat ve kadınlarda göğüs kanserine sebep olmaktadır.

Sağlıklı Bir Yaşam İçin En Doğru Su Neswater 

Bizi Takip Edin